Příliš mnoho prezidentů

Kampaň k volbám hlavy Francie se rozjela s ročním předstihem

Francouzský prezident Mitterrand se připravuje na opožděný důchod. Svou prezidentskou éru zahájil ve velkém lesku v roce 1981, za rok ji na prahu osmdesátky bez velkých fanfár definitivně ukončí. Ústava mu po dvou sedmiletých funkčních obdobích zakazuje kandidovat potřetí.Pomitterrandovské míchání karet zahájily už loňské parlamentní volby, v nichž byla vládnoucí levice rozdrcena. Broušení nožů před bitvou o trůn (generál de Gaulle proměnil po svém come-backu koncem padesátých let prezidentskou funkci v ústředí moci, s oblibou přirovnávané k císařskému majestátu) zaměstnává špičkové francouzské politiky naplno. Bitva o co nejlepší pozici na žebříčcích popularity se ovšem tradičně nestrhává ani tak mezi kandidátem levice a pravice, jako spíše mezi jednotlivými uchazeči uvnitř obou politických táborů.Červnové volby do Evropského parlamentu, poslední generálka před volbami prezidentskými, vnesly do řad pařížského establishmentu nervozitu: V závěsu za oficiálními kandidáty levice i pravice se umístili jejich disidentští rivalové.

Levice: bez šéfa

Přímo katastroficky dopadla kandidátka prvního tajemníka Socialistické strany Michela Rocarda. Jeho 14,5 %, nejnižší volební skóre, které socialisté zaznamenali od svého vzniku na počátku sedmdesátých let, jej vzápětí stálo předsednické křeslo i stranické požehnání do prezidentského boje, v němž Rocard počítal se…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte