Vidíme, že takhle to dál nejde,

říká ústřední inspektor českých škol

Mgr.Petr Roupec se narodil roku 1944 v Brně. Na střední školu chodil ve Znojmě, na pedagogickou fakultu dojížděl do Brna. V roce 1968 kantořinu dočasně opustil a pracoval jako lesní dělník, řidič a hutník. Později se do školy vrátil: řadu let učil matematiku, biologii, tělocvik a plavání (nejdéle, třináct let, v Kloboukách u Brna), pak vyhrál konkurs na místo ředitele v Kobylí (okres Břeclav). Po dvou letech přešel na okresní úřadovnu České školní inspekce v Břeclavi. S úrovní inspekční práce nebyl spokojen, a proto s kolegy z Brna, Žďáru, Blanska, Znojma a Prahy připravil projekt na její reorganizaci. Díky projektu vyhrál konkurs na místo ústředního inspektora, kam nastoupil loni v listopadu.

Tvrdíte, že se naše školství musí změnit. Nemyslíte, že tradice, která sahá až k Marii Terezii, přece jen představuje jistou kvalitu? Každá reforma je nebezpečná už tím, že se nemusí povést. V každém případě však rozbije systém. Nemáte z toho strach?Ptejme se, čemu má školství sloužit. Škola dřív poskytovala elementární vědomosti, ale především měla naučit poslouchat - proto tuhý centralismus, proto jednota a poměrně jednoduchý systém. Navíc by se v době Marie Terezie dal složitější tok informací jen těžko ukočírovat. Školský systém tehdy odpovídal potřebám společnosti. Je otázka, jestli tytéž potřeby máme my dnes. Podle mne je původní model překonán. Zásadní krok je riskantní, ale je…

10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte