Východ vidí rudě

V občanech bývalé NDR rostou pocity uraženosti

K stručnému shrnutí výsledku komunálních voleb v Braniborsku a několikaměsíčního procesu s Markusem „Mischou“ Wolfem, bývalým šéfem východoněmecké špionáže, se nejlépe hodí čerstvá anekdota. Východní Němec hrdě prohlásí: „Jsme jeden národ.“ Nato odvětí Němec západní: „Ehm, my taky.“ Ještě před nedávnem by snad šlo role postav v anekdotě alternovat. Shoda náhod však zařídila, že hned po nedělních volbách v Braniborsku (5.12.) následovalo na Mikuláše čtení verdiktu düsseldorfského vrchního zemského soudu v procesu s nepolapitelným „Mischou“ Wolfem, a další náhodné alternace jsou vyloučeny. Oba příběhy ale nelze začínat od konce, a proto nejprve do Braniborska.

Nekřesťanské nadělení

Braniborské komunální volby měly svou nespornou přitažlivost již tím, že byly prvními volbami vůbec - odhlédneme-li od loňského hlasování na obecní úrovni v Berlíně - na území bývalé NDR po triumfálním vítězství křesťanských demokratů na celoněmecké úrovni v roce jednoty 1990. Nyní si mohla CDU celkem v poklidu přeměřit své šance před rokem 1994, kdy se bude volit téměř každý měsíc.První komplikace však křesťanským demokratům přinesly již volby do zemského zastupitelstva Hamburku. Na politické scéně se objevil nový fenomén, tzv. místostrana (STATT-Partei), nesená především odpadlíky z řad konzervativních voličů. V porovnání s volbami v Braniborsku byl ale hamburský neúspěch pouhou selankou. Anebo je…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte