Středoevropská univerzita v jiném světle

Názor zevnitř

Na počátku ledna se objevily zprávy, že česká vláda už nechce dál přispívat na chod Středoevropské univerzity (CEU) v Praze. Záhy nato byla zahájena tisková kampaň, ve které se angažuje řada známých i méně známých jmen, argumentuje se stovkami miliónů korun a dolarů, hledají se možná i nemožná vysvětlení.Na tom není nic divného: dát najednou sbohem projektu, jehož hlavním cílem bylo pomáhat znovu na nohy zdevastovaným společenským vědám, je čin na první pohled iracionální a těžko vysvětlitelný. Člověk by ovšem čekal, že se především ozvou ti, kterým měli CEU přinést největší užitek - vědci a učitelé. Tito lidé však mlčí. Jako by jim „vyhoštění“ univerzity nevadilo a vlastně se jich ani netýkalo.Jiří Musil, děkan CEU v Praze, několikrát poznamenal, že na případném odchodu z Prahy má značný podíl i lhostejnost českých intelektuálů. Prakticky stejný názor vyslovil i zakladatel CEU G.Soros, když byl loni v Praze na zahájení druhého školního roku. Nikdo si však zatím nepoložil otázku, proč tito lidé mlčí a proč o záchranu CEU v Praze neusilují společně s jejími protagonisty či politickými ochránci.

Nadšení dlouho nevydrželo

George Soros, americký podnikatel maďarského původu, byl jedním z prvních, kdo se rozhodli formou podpor a grantu zabránit hrozícímu zničení společenských a humanitních věd ve východní Evropě. Jeho nadace (příznačně nazvaná „Open Society Fund“ - Fond pro otevřenou…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte