Ve Vanově hoří domy podle čísel

Malou vesnici u Telče zachvátila panika

To, co se v poslední době děje ve Vanově na Českomoravské vrchovině, přirovnávají místní usedlíci k Hitchcockovým hororům. Od letošního května tady neznámý pachatel pravidelně jednou za měsíc zakládá velký požár. Zatím shořelo šest hospodářských stavení, to poslední sedmadvacátého října. Vesničku o třiatřiceti číslech zachvátila panika. Nikdo nikomu nevěří a pokaždé, když se sousedé seběhnou k novému ohni, visí ve vzduchu jediná otázka: nestojí žhář mezi námi?Podle svědectví zdejších občanů se požáry šíří obrovskou rychlostí, jako by stavení někdo polil benzínem. Hasiči, kteří dosud vždy dorazili na místo během deseti minut, se už jen snaží, aby plameny nepřeskočily na obytné domy.„Ten, kdo to dělá, musí být prevít bez svědomí, když nás může takhle trápit,“ říká starší paní před vanovským obchůdkem s potravinami. „Stačí, aby večer zaštěkal pes, a všichni už vybíhají ven z chalupy. V noci tady nikdo neusne. Každý se bojí, že dneska večer, zítra nebo za týden může přijít na řadu on.“ To je také důvod, proč žena odmítá prozradit své jméno. Žhář by si ji ve svém seznamu mohl zapsat na první místo.

Žhář přichází zahradou

Podle posloupnosti čísel domů se zdá, že ohně byly zapáleny se smyslem pro černý humor: zatím hořelo u domů číslo devět, osm, sedm a čtyři, „vynechaná čísla“ pět a šest stojí hned vedle hasičárny. Jedinou výjimkou ze série je požár v místním zemědělském…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte