Šedivá droga života

Třetina narkomanů, kteří se rozhodnou k léčbě, nikdy neuspěje. Nemají už čím zaplnit náhle pustý svět.

„Hranici, kdy už to bez nástřelu nejde, přejdeš, ani nevíš jak. Dá se říct, že tak po páté zkoušce se z tebe stane perníkář,“ říká sedmnáctiletá Jana. Cukrářským termínem označuje člověka holdujícího droze pervitin neboli „perník“, a co se rychlosti propadu týče, neopírá se její odhad o žádné teorie. Zažila to na vlastní kůži: je jednou z šesti a půl tisíce v tuzemsku registrovaných narkomanů. Letos v září přišla dobrovolně do Střediska pro mládež na pražském Proseku. „Budu se léčit,“ řekla doktorce Miladě Votavové, která zde vede tzv. léčebně výchovné oddělení. „Už nechci vybírat popelnice a spát v kanálu."Středisko se Janě letos pokoušelo pomoci už jednou; začátkem léta ale pacientka půlroční léčbu ukončila. Přišlo jí příliš těžké vzdávat se drog úplně a odešla s tím, že svoji lásku dokáže "udržet pod kontrolou“. Teď je tedy zpátky, odhodlána k definitivnímu řezu. Nikdo, ani ona sama ovšem neví, zda se to podaří.

Dva týdny bez vycházek

Oddělení dr.Votavové vzniklo při proseckém Středisku na jaře 1988. Disponuje šestnácti lůžky pro závislé na drogách či alkoholu, věk pacientů se pohybuje od patnácti do dvaceti let. Některé sem poslali z různých jednotek intenzívní péče nebo z nemocnic, jiní se ještě stihli rozhodnout z vlastní vůle. „Boj se sebou samým za feťáka nikdo nevybojuje,“ říká doktorka Votavová. "Možná si…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte