Pouť kolem temného slunce

Premiér Mečiar utrpěl dvě porážky, ale zatím bez něj nelze vládnout

Krátce po sobě inkasoval premiér slovenské vlády, dosavadní téměř suverén zdejší politické scény, dva citelné údery. Nulu na kontě mocenských proher mu vymazal prezident Kováč, když nepodepsal nominaci jeho osobního důvěrníka Ivana Lexy na post ministra privatizace. Po necelých deseti dnech kapituloval Vladimír Mečiar i před parlamentem, který na třetí pokus podkopl židli jeho dalšímu chráněnci, ministru zdravotnictví Viliamu Soboňovi. To vše se událo bezprostředně poté, co premiér obratným politickým manévrováním zlomil odpor „protimečiarovského“ křídla v SNS do té míry, že už téměř ztracenou koalici doslova „vykopal z hrobu“.

Účty z prehistorie HZDS

Pravda, porážku o jeden jediný hlas v zápase o ministra Soboňu, celou zemí nenáviděného a permanentně kritizovaného, lze vnímat různými úhly pohledu. Je vůbec obdivuhodné, že ho Mečiar zvládal tak dlouho „podržet“. S tímto člověkem totiž už několik měsíců odmítala komunikovat celá zdravotnická obec a snad není experta v oboru, který by ho nepokládal za absolutně neschopného. Soboňovo odvolání se tedy jeví spíše splněním toho nejminimálnějšího programu, než „velikým úspěchem opozice“, jak se to všechny její složky snaží podsouvat. Pravda, politicky to jistým úspěchem je - ukázala se křehkost čerstvé koalice. Tady je nutno zmínit i nemalý paradox: Viliam Soboňa ztratil křeslo až jako ministr většinové…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte