Evropa už není pupkem světa

Těžiště světové ekonomiky se posunuje k Pacifiku

Jakmile Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu schválila dohodu NAFTA (Severoamerická zóna volného obchodu), v tisku se vyrojily superlativy o největším a nejbohatším obchodním bloku na světě. Vezmeme-li si však k ruce statistiky a mapu, zjistíme, že nejde ani tak o pomyslný žebříček jako spíše o významové posuny a globální trendy. Náhoda tomu chtěla, že pouhé dva dny po rozhodnutí amerických zákonodárců se v Seattlu sešel summit Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). Jde sice o natolik různorodý konglomerát, že zatím nelze hovořit o zrodu zóny volného obchodu, ale ne nadarmo říká americký ministr zahraničí Christopher: „Evropa by si měla uvědomit, že již není dominantním světadílem.“ Na lámání chleba přijde právě v těchto dnech, neboť uruguayské kolo jednání GATT má být uzavřeno do 15.prosince.

Není třeba strašit

Srovnáme-li Severoamerickou zónu volného obchodu s Evropským hospodářským prostorem (EHP, země Evropského společenství a Evropského sdružení volného obchodu - EFTA - s výjimkou Švýcarska, jehož občané řekli v loňském referendu „ne“), zjistíme zajímavé skutečnosti. Především velikost obou trhů je zcela totožná - 375 ku 373 miliónům obyvatel ve prospěch Ameriky. Ekonomický potenciál spojené západní Evropy je dokonce stále ještě větší než u konkurence z Nového světa - 7.466 ku 6.839 miliardám dolarů hrubého ročního produktu, což…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte