Když se zadlužit, tak nyní

rozhovor s profesorem Janem Švejnarem

Profesor Jan Švejnar opustil Československo v roce 1970. Vystudoval ekonomii na Princetonské univerzitě v USA. Dnes působí na univerzitě v Pittsburghu. Pracoval také jako poradce Světové banky a zabýval se otázkami strukturálních změn a stabilizace. Je uznávaným odborníkem především na problematiku podniků a ekonomického rozvoje. V únoru 1990 přijel do Československa na konferenci v Kolodějích (první setkání zahraničních ekonomů českého původu s ekonomy vládními) s návrhem postupu reformy, který se jmenoval „Strategie ekonomické přeměny Československa“. V ní využil zkušeností s privatizací energetického průmyslu v kanadské provincii Britské Kolumbie v 70. letech a zkušeností s ekonomickou transformací v Chile. Některé z jeho myšlenek se později objevily i ve vládním scénáři naší reformy. Na začátku roku 1991 založil spolu s dr. Josefem Zieleniecem (současným ministrem zahraničních věcí) „Centrum pro ekonomický výzkum a postgraduální studia CERGE“ při UK, které funguje jako první elitní ekonomická škola v Československu. Od letošního roku, po spojení CERGE a Národohospodářského ústavu AV ČR, stojí profesor Švejnar v čele těchto institucí.

V poslední době jako kdyby se věci tak trochu přestaly pohybovat. Makroekonomické ukazatele nejsou špatné, ale cosi jakoby zamrzá. Banky dosud drží neefektivní podniky nad vodou. Stále přetrvává vysoká přezaměstnanost.Myslím, že tohle „zamrznutí“…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte