Není kam zavírat

Za tři roky budeme mít víc vězňů než před listopadem 89 

Letos v srpnu, poprvé od amnestie v lednu 1990, je v českých věznicích o 147 obviněných a odsouzených víc, než je kapacita věznic. Počet vězňů však dál neustále roste - každý měsíc jich přibudou dvě stovky - což znamená, že se rychle blížíme ke stavu, který byl u nás běžný před rokem 89.„V pankrácké věznici určitě brzy dojde ke krizi,“ tvrdí její ředitel Josef Hvězda. „Na začátku září se ocitneme za hranicemi našich možností. Na cele pro tři budou muset být čtyři. Bude to hrozné. Ti lidé budou po sobě šlapat.“ Stejně napjatá situace je i v litoměřickém ústavu: v každé cele, původně určené pro dva, je dvojnásobný počet vězňů. Podle úředníků ministerstva spravedlnosti je norma - 3,5 metru čtverečních na osobu - překročena už ve většině ústavů. Riziko, že se „něco stane“, stále roste.

Potřebujeme nové věznice

V osmdesátých letech byl počet vězňů v České republice téměř třikrát vyšší než evropský průměr. Radikální zlom nastal před třemi lety: po vyhlášení amnestie počet vězňů klesl z 22.365 na 8.231. Tehdy jsme se mohli porovnávat s Francií, Německem či Belgií. Tento stav ale vydržel jen několik měsíců, pak začal počet vězňů znovu narůstat. Podle odborníků generálního ředitelství Vězeňské služby a ministerstva spravedlnosti je reálné, že tento trend potrvá a ke konci roku 1996 se u nás počet vězňů znovu vyšplhá dokonce k pětadvacetitisícové hranici.Ministerstvo…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte