Flanger: Prodejná žena na polské hranici

Rockeři z Javornicka se ještě nevzdali

Rockový klub Flanger hlásá barevný poutač ze žluté přízemní budovy na konci vesnice Velká Kraš (800 obyvatel). Za rockovým centrem už začíná pole, odkud zemědělci nedávno úspěšně sklidili hrách. Na druhé straně družstevního lánu je silnice a za silnicí někdo pálí suchou trávu. „To už je v Polsku,“ vysvětluje starší muž v šedém saku, který na plevelem zarostlém „peróně“ místního nádražíčka čeká na vlak do Jeseníku. Klub se podle něj netěší velké oblibě: „Měli to otevřít za komunistů, když mezi lidma ještě byly peníze."Za minulého režimu soukromý rockový klub otevírat nešlo. Určitě však platí, že v nové době svým rockerům Velká Kraš zatím příliš nerozumí. To se projevilo už při slavnostním zahájení na Silvestra 1991. Majitelé se snažili hostům vysvětlit, co znamená slovo flanger. Je to prý "šlapka“, kterou rockový kytarista při hře ovládá nohou a s její pomocí dosahuje neobvyklých efektů. Místní občané si to vyložili po svém: flanger anglicky znamená „prodejná žena“. Ani takový výklad je ale k příliš častým návštěvám nepřiměl. Na „akce“ (diskotéky a koncerty) chodí z širokého okolí od padesáti do sta lidí, a to většinou nestačí ani na režii. Tak si i na Javornicku, kde donedávna měli rockovou kapelu v každé vsi, pomalu uvědomují, že venkovská kultura ztrácí dech.

Hudba zapomenutého kraje

„Přemýšlím, kudy chodím,“ říká Jaroslav Bakeš (32), šéf klubu Flanger, "jak…

34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte