Rublový puč

Ekonomické společenství států SNS se rozpadá

Ruské léto je opět bouřlivé. Dokonce tak, že připomíná reprízu předloňského puče, který sice nesvrhl Gorbačova, ale urychlil rozpad Sovětského svazu a tím i pád jediného sovětského prezidenta.Předposlední červencový týden nařídila ruská centrální banka naprosto nečekaně výměnu starých rublových bankovek s Leninem za nové, jež však nebyly k dispozici. Šibeniční termín několika dnů a výše možné výměny (ekvivalent 35 dolarů) vyvolaly nejen pobouření už tak dost sužovaných občanů, ale i ohromné fronty před bankami, které si ničím nezadaly s předreformními frontami na zboží. Banka sice umožnila uložit si nadbytečné částky starých rublů na blokovaný účet, ale při současné míře inflace by to znamenalo prakticky totéž jako hodit peníze do koše.Zdá se, že centrální banka svůj krok předem nekonzultovala. Boris Jelcin na něj reagoval okamžitým návratem z dovolené do Moskvy, místopředseda ruské vlády a ministr financí Fjodorov ho označil za nezákonný a s odsouzením měnové reformy si pospíšili i Ruslan Chasbulatov a představitelé protijelcinovské opozice. Všichni se zastali ubohých občanů.

Voda na mlýn komunistů

Rozhodnutí centrální banky, která je podle zákona naprosto autonomní, a to i v takových věcech, jako je výměna bankovek, nejdříve zrušil prezidentským dekretem Boris Jelcin. Jeho výnos prodloužil výměnu o měsíc, avšak ve středu ho přebilo vedení Nejvyššího sovětu, které zrušilo výměnu…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte