Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Zahraničí

Nemám šanci prohrát

Nemám šanci prohrát

Lech Walesa zakládá vlastní stranu

Když strany polské vládní koalice zavrhly prezidentův návrh na společnou účast v zářijových parlamentních volbách pod hlavičkou „reformního tábora“, začal jej Lech Walesa budovat na vlastní pěst. Ve druhé polovině června tak v Polsku vznikl tzv. Nestranický blok na podporu reforem (BBWR).

Už za maršála Pilsudského…

Nestranický blok na podporu reforem má přímý vzor v Nestranickém bloku pro spolupráci s vládou (polská zkratka zní rovněž BBWR), který v Polsku existoval před druhou světovou válkou. Tuto organizaci založil maršál Pilsudski, když se v roce 1926 dostal díky státnímu převratu k moci. Jejím hlavním cílem bylo legitimizovat převrat před společností cestou volebního vítězství maršálových stoupenců, což se také podařilo. Předválečný BBWR měl vlastní komanda. Často se objevovala v ulicích za zpěvu hymny brigády, jíž Pilsudski velel v první světové válce, a když některý kolemjdoucí nesmekl, byl zbit pendreky. Vzhledem k tomu, že Solidarita vlastní hymnu nikdy neměla a také časy se trochu změnily, není zřejmě nutné počítat s obnovením tohoto zvyku. Je však jisté, že v Polsku se rozvíjí pokus o vytvoření silné prezidentské strany.

Trh, ale se zásahy státu

BBWR se skládá ze čtyř samostatných odnoží, které mají reprezentovat zájmy samosprávy, zaměstnavatelů, zaměstnanců a rolníků. Každá odnož pracuje na vlastním programu, každá jmenuje vlastní kandidáty na všechna místa…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].