Vláda ohlásila deset miliard rozpočtového přebytku

Poslanci rozhodnou, jestli peníze vyletí komínem

Minulý týden vláda konstatovala, že příjmy státního rozpočtu budou letos o dvě až čtyři procenta vyšší, než se předpokládalo. Zároveň navrhla, že nashromážděný rozpočtový přebytek - tedy zhruba deset miliard korun - v druhém pololetí „rozpustí“ do několika resortů (doprava, vnitro, zdravotnictví, školství, rozestavěné stavby, splácení vnitřního a zahraničního dluhu, boj s daňovými úniky, dotace na teplo apod.). Vláda ani její premiér nedávají nad dosaženým výsledkem pochopitelně najevo ani stud, ani rozpaky a celkem bez váhání jej prezentují jako úspěch či vítězství své politiky. Bohužel jde ale o vítězství dosti kontroverzní. Jak ho tedy interpretovat a jaká jsou jeho pro a proti?

Nová daňová soustava funguje spolehlivě

Vcelku optimistickým zjištěním je, že nová daňová soustava se jako systém dobře uchytila. Především se nesplnily obavy z nebezpečných propadů příjmů z daně z přidané hodnoty. Nad očekávání dobře si vedou i příjmy ze spotřební daně. Architekti nové daňové soustavy patrně počítali se značnými úmyslnými i neúmyslnými daňovými úniky, a výši daní proto poněkud nadsadili. Systém byl prostě šit na něco, co nemusí fungovat. K rozsáhlým daňovým únikům ale zjevně nedochází, a především tak si lze dosažený rozpočtový přebytek vysvětlit. Stejně důležitým pozitivem je, že naše finanční úřady byly na novou daňovou soustavu relativně…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte