Skalpel není všelék

Výměna ministra je jen prvním krokem k dokončení reformy zdravotnictví

Petr Lom dosedl do křesla ministra zdravotnictví jako bývalý předseda výboru pro zdravotnictví a sociální věci České národní rady. Řady členů tohoto výboru nyní opouští také jeho nástupce Luděk Rubáš. Oba navíc z parlamentních lavic kritizovali koncept a postup privatizace zdravotnictví, praktikované jejich předchůdci. Dalo by se tedy usuzovat, že právě nedostatečně připravená a opožďující se privatizace je základní překážkou úspěšné transformace zdravotnictví. Takový závěr je ovšem povrchní a dezorientující.

Reforma na mrtvém bodě

Česká vláda přijala koncem roku dokument s názvem Návrh nového systému zdravotní péče, který měl být vodítkem pro další reformní návrhy i praktická opatření. Před týdnem se o dokumentu mluvilo na Pražském fóru zdravotní politiky 93. Přítomní odborníci tu konstatovali, že základní zásady nového systému zdravotní péče byly zvoleny správně.Zhodnotíme-li ovšem faktický vývoj zdravotní politiky v ČR, zjistíme, že v letech 1991 a 1992 byla vládou přijatá koncepce realizována pouze dílčím způsobem. Začala demonopolizace a decentralizace zdravotnických služeb, bylo připraveno zavedení povinného zdravotního pojištění a začala privatizace nemovitého majetku. S nástupem Petra Loma do funkce ministra a po zavedení všeobecného zdravotního pojištění se však postup reformy fakticky zúžil na přemítání, jak vyspravit organizační a právní…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte