Okupanti, kolonisté a oběti

Rusové v Pobaltí nejsou jen vojáci

Rozpad Sovětského svazu není definitivní. Alespoň tak uvažují mnohé politické kruhy v Moskvě, a nejen tam. Rusko dominuje celé oblasti a ve velké míře na něm závisí vývoj v okolních státech. Cítí to nejen členové ruského Commonwealthu - SNS, ale i ty země, které do postsovětského spolku nevstoupily: pobaltské republiky, Ázerbájdžán a Gruzie.Z nečlenů SNS jsou na tom nejlépe Litva, Lotyšsko a Estonsko, a to z jediného důvodu - neválčí se tam. Tlak mocného souseda však ovlivňuje jejich hospodářství i suverenitu. V pobaltských republikách se stále zdržují jednotky bývalé sovětské, nyní ruské armády a s žádnou z nich Rusko neuzavřelo dohodu o stahování vojsk - ani s Litvou, z níž má poslední ruský voják odejít za tři měsíce. Před měsícem však vysoký ruský diplomat Alexandr Udalcov v důvěrném rozhovoru v Praze prohlásil, že Moskva už nechce využívat své jednotky v Pobaltí jako prostředek k nátlaku. Oficiálně sice platí pozastavení jejich odchodu, ale podle Udalcova stahování pokračuje, navíc co možná nejrychleji. Nadále prý plně postačí hospodářské formy nátlaku.

Dvojí pohled na minulost

Napětí mezi Pobaltím a Ruskem podmiňuje především existence početných ruskojazyčných menšin. Přestože Rusové žijí v těchto zemích několik set let, převážná část se jich přistěhovala až za sovětské éry. Základní rozpor, v němž se utápí řešení dnešních otázek, se odvíjí od rozdílného pohledu na…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte