Touha po bezpečí

„Rozdíl mezi bezpečností a obranou je podobný jako mezi láskou a sexem.“

Die Zeit

Existuje málo pojmů, ve kterých by si teoretikové tak protiřečili jako u pojmu „bezpečnost“. Všeobecně se přijímá teze, že v mezinárodní politice hraje pojem „bezpečnost“ větší roli než pojem „mír“.Jedinou přijatelnou definicí „míru“ se ukázala být „absence války“. Válkou se rozumí organizované použití násilí, za kterým stojí významná společenská uskupení nebo instituce. Tento pojem se dá vymezit poměrně přesně. Právě tady je však háček: klasické vymezení války v sobě nezahrnuje jiné důležité formy násilí, jako terorismus, mučení nebo dokonce vyvražďování etnických skupin, jak je známe z praxe totalitních režimů.

Bezpečnostní politika s ideály nevystačí

Z uvedených důvodů má pojem bezpečnosti v mezinárodní politice větší význam než pojem míru. Ve své nejobecnější podobě označuje výraz „bezpečnost“ očekávání, že to, co má být „zabezpečeno“ (struktura, osoba nebo věc), zůstane zachováno i v budoucnosti. Pokud se tedy mluví o „bezpečnosti“ nebo o bezpečnostní politice, mělo by být jasně řečeno, co vlastně má zůstat zachováno.V politické praxi se vztahuje pojem bezpečnosti jak k zachování individuí, tak i k zachování státních systémů. „Národní“ a „individuální“ bezpečnost není možné od sebe úplně oddělit: Existuje „prahová hranice“, kde ohrožení jednotlivých občanů - například kriminalitou nebo terorismem - dosahuje „národního ohrožení“, a…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 26 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 26 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte