Cesta do NATO vede přes Bosnu

Alibismus k jugoslávské válce nás vyřazuje z Evropy

Bývalé Československo, respektive Česká republika má ojedinělou historickou zkušenost Mnichova, kdy byla konfrontována se stejným typem velmocenské politiky ústupků a usmiřování agresora, jakou nyní zažívají bosenští Muslimové. I vzhledem k někdejší důvěrné znalosti jihoslovanského prostředí v Čechách bychom tedy čekali, že právě naše zahraniční politika nesklouzne vůči Bosně k povrchní, „únikové“ reflexi, typické pro dnešní evropskou i světovou diplomacii.Bohužel se tak neděje. Už za éry Jiřího Dienstbiera se v Černínském paláci uhnízdil ve vztahu k jugoslávské válce alibismus, jemuž se z českých politiků odmítl přizpůsobit pouze prezident Václav Havel. Jedině v jeho případě lze hovořit o reflexi Mnichova a aktivní spoluodpovědnosti za vývoj ve světě a zvláště v Evropě.

Pochvala od válečného zločince

Česká zahraniční politika má teprve od letošního ledna možnost v otázce jugoslávského konfliktu zaujmout vlastní postoj. K možnosti nasazení českých jednotek do ozbrojeného zásahu proti Srbům se několikrát vyjádřil ministr obrany Antonín Baudyš: naposledy v tom smyslu, že přímá bojová účast českých jednotek je nejen technicky nemožná, ale i nerozumná, kvůli nebezpečí odvetných teroristických útoků. České oddíly po boku vojsk NATO v první linii si opravdu nikdo nedovede představit. Proč ale tato vystrašená a alibistická argumentace, sloužící ve svých důsledcích…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte