Ani krize ani nadšení

Nakladatelství u nás a u našich sousedů

Kolaps, zhroucení, zánik, hluboká krize - taková slova je občas slyšet v diskusi nad stavem českých nakladatelství. Na druhé straně ale stejně často slyšíme výrazy spokojenosti až nadšení z nebývalého množství a pestrosti titulů, které dnešní trh nabízí. Nejjednoduší by bylo spokojit se s tvrzením, že pravda je někde uprostřed. Ale je to pravda?

Malí nakladatelé nejsou spása

Nemá smysl hovořit o tom, co funguje samo - o čistě komerční literatuře, jejíž výroba a odbyt bezesporu poptávku čtenářů uspokojují a jejíž bezproblémovou existence dnes vnímáme s takovou samozřejmostí, že jí mnoho jiných oborů může jen závidět. Za zamyšlení stojí vydávání kvalitní literatury pro užší okruh čtenářů - české a překladové prózy a poezie, knih z oboru literární vědy a estetiky, historických studií, uměleckohistorických prací, filozofické literatury, knih o filmu a divadle apod. I zde - mohlo by se zdát na první pohled - je nabídka docela pestrá. Při podrobnějším seznámení se situací však vidíme, že tato pestrost je možná jen díky desítkám malých nakladatelství, která vydávají v průměru pět až šest titulů do roka, a to zejména z úzce vymezených oborů či oblastí, na které se to či ono nakladatelství soustředí (esoterická literatura, filozofie, sociologie, film, underground, náboženská literatura, texty písní apod.). Jde samozřejmě o skvělé a nezbytné podhoubí, z něhož vyrůstají desítky zajímavých…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte