v07.jpg

1992/7

Koupit vydání
v06.jpg Vydání 10.–17. 2. 1992 v08.jpg Vydání 24. 2. – 2. 3. 1992
Kultura
Causa Burian Vladimír Just Metoda od pangejtu ku pangejtu patří odedávna k neblahým rysům zdejšího veřejného života. Nasliním a jedu Jiří Holý Všechny učebnice vydávané nakladatelstvím Fortuna se pyšní klauzulí, že text je psán "v souladu s novými učebními osnovami". Přinejmenším nová příručka Milana Zemana Teorie literatury, určená pro základní i střední školy, si však takovou klauzuli nezaslouží.
Dopisy
Nebylo to tak Vladimír Mlynář Vážený pane Mlynáři, Je samozřejmě Vaší věcí, jak hladovku a její motivaci hodnotíte.
Zahraničí
Nepohodlný Jestřáb E.B. Bojtar Podplukovník Mile Dedakovič, svými vojáky zvaný Jestřáb, velel 90 dnů obráncům Vukovaru, kteří vzdorovali přesile federální armády a srbských četniků. Několik dnů před pádem města Jestřáb Vukovar opustil, aby sehnal nezbytnou pomoc, kterou podle jeho názoru záhřebské velení odpíralo. Privatizace minulosti Tomáš Kafka Nedávno byly v německém tisku zveřejněny výsledky analýzy frekvenčního slovníku posledního nejvyššího představitele NDR Ericha Honeckera. Skandál nad Seinou Jiří Slavíček Francouzská státní diplomacie velice těžko nesla svou nepřítomnost na madridské mírové konferenci o Středním východě. Neklidné Chorvatsko Ivan Zvonimír Čičak Každý pokus vysvětlit cizinci, co se v Chorvatsku vlastně děje, zůstává nedořečený, neboť cizinec obvykle nezná všechny detaily, které umožňují zasvěcený pohled na celý problém. Program s otazníkem Andrzej Lomanowski Měsíc po jmenování Jana Olszewského do funkce premiéra není stále jasné, oč novému předsedovi vlády jde. Přinejmenším ne v ekonomice. O nic větší jasno nemá ani jeho kabinet. Obávám se radikalizace, Pavel Štoll, Tomáš Karabela Společenství nezávislých států je jen velkou fikcí. Vzniklo proto, aby se osvobodilo od Gorbačova, ale také kvůli uklidnění veřejnosti v někdejším SSSR i ve světě.
Domov
Šéf rozvědky píše vládě Jaroslav Spurný Bývalá I.správa Státní bezpečnosti (rozvědka) se v průběhu dvou minulých let změnila v Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Zaměření úřadu je však stejné -rozvědná činnost a sbírání informací o našich potenciálních nepřátelích. Kupónové otazníky Jan Macháček Hysterie zapříčiněná nedostatkem kupónových knížek i záhadami kolem Harvardských fondů pozvolna utichá. Neznamená to ale, že by se podařilo vyřešit právní nedostatky kupónové privatizace, které vypluly na povrch.
Ekonomika
„Němečtí podnikatelé jsou připraveni nejlépe,” Petr Janyška Některé zahraniční firmy se netají překvapením, že z výběrových řízení vycházejí u nás velmi často vítězně německé firmy. Vaše peníze nechceme Jan Macháček, Anastázie Kudrnová Stížnosti na služby našich bank lze slyšet všude. Bankovní operace se neuvěřitelně protahují, úředníci za přepážkami jsou pomalí, neochotní a nepříjemní, před okénky se tvoří fronty, které by měly být typickým jevem "nedostatkové", tedy centrálně plánované ekonomiky. Máme strach z Němců, nebo z kapitalismu? Jan Metzger V Československu začala hospodářská reforma. Jednou z jejích priorit je začlenění ČSFR do světového trhu. Ten se příliš neohlíží na počet pracovních míst v podniku Křižík, ani na pracovní podmínky v bolivijských cínových dolech.
Téma
Potkat tu člověka je zázrak Jan Brabec Severočeská hnědouhelná pánev leží na úbočí Krušných hor a rozkládá se na území čtyř okresů: Děčín, Ústí nad Labem, Most a Chomutov. Těžbou je zasažena plocha 850 kilometrů čtverečních, v délce 80 km od města Kadaně až po Ústí nad Labem.
Diskuse
Historie není soudní proces Rudolf Hilf Žádný problém na světě se nevyřídí, dokud se neprodiskutuje, dokud alespoň ti soudní na obou stranách nesouhlasí s novým stavem nebo dokud si nějaká nezvratná mocenská konstelace nevynutí historicky trvalé uspořádání.
Komentáře
Nejde jen o stíhačky Jan Macháček, Vladimír Mlynář Část slovenské politické scény se po krátké přestávce opět vrátila k politice "národně" motivovaných obstrukcí. Posedlost ústavou Pavel Peška Mohlo by se zdát, že vznikl zase jen další orgán z řady těch, které se dnes tak rychle objevují na společenské scéně a opět z ní mizí. Není tomu tak. Ústavnímu soudu přísluší nejen určité kompetence, ale i podstatná část vrcholné státní moci ve smyslu dělení moci na zákonodárnou, výkonnou a soudní. Slovenská suverénna nezodpovednosť Milan J. Žitný "Návrh zmluvy z Milov bol poslednou kvapkou, ktorou pretiekol pohár, plný ústupkov zo slovenskej strany," povedal minulý týždeň podpredseda SNR J.Klepáč po negatívnom stanovisku Predsedníctva SNR k výslednej práci komisie.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte