v08.jpg

1992/8

Koupit vydání
v07.jpg Vydání 17.–24. 2. 1992 v09.jpg Vydání 2.–9. 3. 1992
Zahraničí
Liberální ekonomové odcházejí Andrzej Lomanowski "Teď, po zveřejnění hospodářského programu vlády, mohu potvrdit, že jsem podal demisi," prohlásil v pondělí 17.února ministr financí Karol Lutkowski. Už tři dny kroužily zvěsti o jeho odstoupení. Odchod tohoto blízkého spolupracovníka bývalého ministra financí a symbolu hospodářské reformy Balcerowicze je jen špičkou ledovce. Válka v rukou diplomatů Teodor Marjanovič Loni v květnu došlo k prvním větším srážkám mezi chorvatskou policií a srbskými ozbrojenci. Po devíti měsících bojů nastal klid a intervence modrých helem OSN je takřka na spadnutí. Karabašská bilance Jan Rybář Do politického pozadí konfliktu v Náhorním Karabachu stále častěji zasahují sousední islámské státy. Podporou spřízněného režimu v Baku chtějí získat vliv v dalších oblastech bývalého SSSR. Výstraha Georgi Bushovi Tomáš Bridle Z prvních amerických voleb od skončení studené války vzešli dva nečekaní vítězové. Konzervativnímu komentátorovi Patu Buchananovi dalo v New Hampshire 40% republikánů přednost před úřadujícím prezidentem Georgem Bushem. Muslimové z NATO Pavla Jazairiová O Istanbulu se říká, že má nespočítaných 16 miliónů obyvatel, a denně se rozrůstá o domy bez stavebního povolení nebo jen o přístřešky. Aby nová čtvrť získala oprávnění k existenci, stačí prý postavit tam mešitu. Tvrdošíjný Hizballáh Luboš Kropáček V neděli 16.února byl střelou odpálenou z izraelského vrtulníku při útoku na konvoj vozidel libanonské šíitské organizace Hizballáh usmrcen její generální tajemník šejch Abbás Músáví spolu se ženou a šestiletým synem.
Dopisy
Otvorený list poslancom FZ, poslancom SNR a pánovi prezidentovi. Sylvia Barbierová, Miroslav Metruk Vážení! Žiadame o zverejnenie mien všetkých spolupracovníkov Štb v celej ČSFR! Docela obyčejný socialistický podvod, nebo-li arogance státní správy Eva Špičková Arogance státní správy pod vedením všemocné a vševědoucí strany byla jedním z atributů života naší společnosti, která mnohde plynule přešla do nových poměrů.
Ekonomika
Černé rodinné stříbro Jan Macháček, Ivan Lamper Ekonomická moc je ve Lnářích Jan Macháček Nově opravený zámek české vlády ve Lnářích v krásné jihočeské krajině nedaleko Blatné vyhlíží klidně a jakoby mimo čas. Desítky parkujících automobilů před branou i na přilehlé silnici však naznačují, že uvnitř se odehrává něco důležitého.
Kultura
Šokovat dnes je nemožné Jiří Hůla Malíř Miloslav Moucha se narodil roku 1942 v Litvínově. V roce 1968 emigroval. Společně s Jiřím Kolářem a Vladimírem Škodou patří k našim nejznámějším výtvarným umělcům působícím v cizině.
Domov
Obligace na Gabčíkovo István Lékó Československé a maďarské vládní delegace loni třikrát jednaly o Gabčíkovu, ale nedošly k podstatnějším výsledkům. Policajt a zákon Jaroslav Spurný Asi před měsícem byl na základě služebního hodnocení, v jehož závěru je označen za nezpůsobilého pro výkon řídící funkce v Policii ČR, odvolán z místa zástupce ředitele Správy policie v Ostravě podplukovník Jiří Sprušil. Mít doma stroj, se kterým mohu dýchat Vladimír Mlynář PhDr.Marie Opavová už několik let nemůže žít bez kyslíkového přístroje. Patří totiž mezi několik desítek lidí, kteří jsou stejně jako pacienti na dialýze odkázáni na pomoc stroje.
Komentáře
Poloprázdný dokument Luboš Palata Balkánsky model na obzore Peter Schutz Epicentrum ťažkých politických zemetrasení s federálnym dosahom leží už dlhší čas na Dunaji. Nečakané Waterloo "milovského" návrhu zmluvy v Predsedníctve SNR sa však od série už zaznamenaných a viac menej bez ujmy prežitých otrasov výrazne líši. Nejasné cíle Aliance demokratů Petruška Šustrová, Vladimír Mlynář V Československu je počet registrovaných politických stran v přepočtu na obyvatele zřejmě jeden z nejvyšších na světě. K existujícím uskupením však brzy přibude další. Mezi Jánošíkem a M.L.Kingem Jiří Kabele Počátkem roku 1990 nová politická reprezentace ještě ani nestačila převzít moc z rukou komunistů, a česko-slovenské vztahy už začal ničit vir českého "paternalismu".

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte