Raymond Rehnicer: Tráva a sloni

Sarajevský deník z března až října 1992 

Zápasí-li sloni, pošlapaná bude tráva

africké přísloví

2.března.Od úsvitu jsou v ulicích první barikády, hlavně na okraji centra. Naše čtvrť, kam se většinou vracíme vlastně jen na noc, je téměř úplně odříznuta od zbytku města. Pěšky se mi podaří projít a dostat se na fakultu. I přes občasné přestřelky v ulicích nevidím nikoho se zbraní, ani jediného policistu.Na fakultě je jen málo profesorů a ještě méně studentů; nekonají se přednášky ani zkoušky. Jsme přesvědčeni, že to je jen srbský venkovský folklór, z něhož nám extremisté už měsíc předvádějí mnoho ukázek.

3.dubnaMoje žena se vrací ze Spojených států. Trávíme náramnou sobotu na venkově ve společnosti dvou přátel, jednoho Malgaše a jednoho Jugoslávce. Na silnicích je málo aut, ale den je klidný. Nesrbští sousedé si oddechnou, když nás večer vidí zase zpátky. Četné srbské rodiny totiž odjely a už se nevrátily. Muslimové z naší čtvrti začínají pohlížet na tyhle odjezdy s obavami. My ostatní nechceme uvěřit, že další soužití je vyloučeno, i když to rozzuření srbští vůdcové bez ustání opakují.

6.dubnaRáno začínáme chápat srbský exodus. Den začíná novými barikádami, tentokrát s častějšími přestřelkami a výbuchy. Je svátek osvobození města (v roce 1945). Lidé jsou rozčarováni nedostatkem taktu ze strany srbských nacionalistů, kteří - jak se zdá - nenávidí komunistickou minulost se vším všudy. Na…

v52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte