Tvrdě proti teroru

Izrael deportoval přes 400 teroristů z hnutí Chamas

Izraelská vláda se 17.prosince rozhodla k neobvyklému, drastickému kroku. Za souhlasu všech politických stran, včetně krajní levice (výjimkou jsou 2 komunističtí a 3 arabští poslanci Knesetu), a po čtyřiadvacetihodinovém vyčerpávajícím jednání Nejvyšší soud povolil, že přes 400 vedoucích činitelů Chamasu a islámského Džihádu může být dočasně deportováno za hranice, do Libanonu. Většina z nich pochází z pásma Gazy.Co přimělo izraelskou vládu, aby teď, kdy se ve Washingtonu jedná o míru, radikálně změnila taktiku vůči teroristům? Ráz intifády se v poslední době změnil. Dávno přestaly masové demonstrace, házení kamenů a pálení pneumatik. Namísto toho se izraelská armáda ocitla ve válce s po zuby ozbrojenou, profesionálně vycvičenou podzemní skupinou Chamas, která se soustředila na vraždění - již ne noži, nýbrž střelnými zbraněmi - především izraelských vojáků, ale také civilistů, včetně žen a dětí. A proti tomuto druhu teroru je i skvěle vybavená armáda, jedna z nejlepších na světě, bezmocná.

Návrat za dva roky

Izraelská vláda dobře ví, že bude následovat vlna protestů a rozhořčení ve světě. Ví, že ji téměř s jistotou odsoudí Rada bezpečnosti a všichni ti, kteří hluboce mlčeli, když syrský prezident Asad dal vyvraždit ve městě Hamá přes 4.000 členů Muslimského bratrstva, když Saddám Husajn plynem vyhlazoval celé kurdské vesnice v severním Iráku, když hlavy vlád západní…

v51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte