Třetí odboj na Praze 5 

„Stát se sice snaží odškodnit lidi, kteří se v padesátých letech postavili proti komunistickému režimu, ale jejich statečný postoj a utrpení by mělo být zhodnoceno ještě jinak než penězi,“ říká starosta městského obvodu Praha 5 Petr Syrový. „Skutečnou nápravou je až zákon o třetím odboji. Protože dosud nebyl schválen, rozhodli jsme se jako zástupci občanů obvodu Prahy 5 nějak vyjádřit, že máme k těmto lidem vřelejší vztah, než zatím naše společnost projevuje."Obvodní zastupitelstvo Prahy 5 osmého prosince schválilo usnesení, ve kterém uznává "protikomunistický odboj občanů městské části Prahy 5 od února roku 1948 do listopadu 1989 jako odboj proti svévolně nastolenému komunistickému režimu popírajícímu lidská práva a historicky nepopíratelný přínos těchto občanů ke znovunabytí svobody naší republiky“.

Jenom komunisté proti

Návrh přednesla poslankyně dr.Iva Hánová z ODS, ze 45 poslanců zastupitelstva hlasovalo proti pouze šest (všichni KSČM).Podle dr.Hánové se zastupitelstvo v nějaké formě staralo o postižené občany v padesátých letech už dřív. V Praze 5 byla jako první zřízena zdravotní ordinace pro politické vězně. Vede ji lékař z Konfederace politických vězňů dr.Adámek, který prošel jáchymovskými doly. „My vlastně jen následujeme příklad města Kolína a Trutnova, kde už třetí odboj uznali,“ říká dr.Hánová. "Když se na tomto zákoně nejsou schopny dohodnout politické reprezentace v parlamentech, přicházíme s iniciativou zdola…

v51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte