Praha je kolébkou ukrajinské svobody

říká ROMAN LUBKIVSKYJ, velvyslanec Ukrajiny v ČSFR

ROMAN LUBKIVSKYJ (51), velvyslanec Ukrajiny v ČSFR, je známý ukrajinský básník, překladatel děl mnoha českých a slovenských spisovatelů a laureát prestižních cen za literaturu. Je poslancem ukrajinského parlamentu, v němž náleží k opoziční Národní radě.

Pane velvyslanče, čím pro vás bylo Československo do doby, než jste se stal ukrajinským diplomatem?Přinejmenším duchovně blízkou zemí. A nejen proto, že jsem kdysi na Lvovské univerzitě studoval českou a slovenskou literaturu. Při odhalování světa poezie české jsem pro sebe objevil i poezii ukrajinskou. Tu poezii, která byla sovětským režimem na Ukrajině zakázána. Oleksandra Olesa, Jevhena Malanjuka, Jurije Darahana, Olenu Telihovou, Jurije Lypa, Oleha Olžyče - představitele proslulé „pražské školy“! Nebylo o nich nikde ani zmínky, neboť například Olena Telihová pocházela z rodiny význačného státního činitele Ukrajinské národní republiky a Jevhen Malanjuk a Jurko Darahan byli důstojníky ukrajinské armády, která bránila státní nezávislost Ukrajiny před bolševickými uchvatiteli.Po porážce této armády se desetitisíce Ukrajinců ocitly v Československu, které se všem stalo druhou vlastí. V Praze, kde tehdy vznikly a až do konce druhé světové války působily Svobodná ukrajinská univerzita, ukrajinské školy a kulturní střediska, se tak dařilo uchovávat intelektuální potenciál národa. Je již méně známo, že ve…

v51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte