Útočná reklama se denně snaží občana přesvědčit, že je bezradným prosťáčkem, který neumí posoudit, zda je výhodnější koupit akcie Smíchovského pivovaru a karlovarské porcelánky, nebo zadluženého státního statku. A zabírá to. Kdyby některé investiční privatizační fondy nepřehnaly hromadné skupování kupónových knížek, mohly patrně získat obrovskou část privatizovaného majetku. Doslova za babku, dík naivitě lidí, kteří za deset modrých bankovek prodávají budoucí vlastnictví akcií v hodnotě neskonale větší.

Ze sdělovacích prostředků se jaksi vytratila informace, že každý bude mít možnost přímo si objednat akcie v pěti postupných kolech. Na původní záměr kupónové privatizace jako by náš tisk zapomněl. Všude se píše o výhodách IPF, ale seriózní informace o podmínkách přímého nákupu chybějí.

Lidem nikdo neříká, že o všech podnicích zařazených do kupónové privatizace budou mít do března dostatek solidních informací, které je zbaví pocitu, že nejsou schopni sami se rozhodnout. Nikdo jim také neříká, že celou tu dotěrnou reklamu zaplatí nakonec oni sami, když své kupóny IPF svěří.

Některé časopisy montují skrytou propagaci určitých fondů přímo do textu, jistý „nebojácný deník, který stojí za to číst“ nabízí za investice 500 bodů do svého fondu předplatné na půl roku. To vše lze pochopit, i když sotva obdivovat. Zaráží ale malá ochota médií otevřít diskusi a kriticky zhodnotit sliby a výhody IPF. Že by vliv inzerentů byl tak silný?

Nevýhodný…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte