Teddy Kollek - nar.1911 u Budapešti, vyrůstal ve Vídni, 1935 emigroval do Palestiny. Ve 40.letech pracoval pro politické oddělení Jewish Agency, z Istanbulu udržoval spojení s Židy v Polsku, Maďarsku a na Slovensku, v Káhiře a v New Yorku sháněl zbraně pro Haganu. Po válce pracoval na velvyslanectví ve Washingtonu, zasadil se o úzké vztahy Izraele k USA. Blízký spolupracovník Davida Ben-Guriona, v letech 1952–65 ředitel úřadu premiéra, od r.1965 starosta Jeruzaléma.


Nejsem filozof. Věřím v praktičnost. Vpád židovských osadníků do jeruzalémské čtvrti Silwan je podle zákona sice legální, ale je zároveň nemorální a velmi nepraktický. Silwan je arabská čtvrť na jih od jeruzalémského Starého města. Na jejím místě stávalo původní město krále Davida, jehož část byla po odkrytí zpřístupněna veřejnosti jako archeologická památka. I když v Silwanu v minulosti žily i židovské rodiny, už po několik desetiletí je to čtvrť obývaná výhradně arabskými muslimy, jejichž počet dnes dosáhl zhruba 30.000.

V noci na 9.října 1991 pronikla do Silwanu pod rouškou tmy skupina ultranacionalistických Židů a zmocnila se několika domů, které jim byly přiděleny z pověření izraelského ministerstva bytové výstavby. Na základě soudního nařízení byli následujícího dne s jedinou výjimkou všichni vystěhováni. Osmého prosince vláda rozhodla, že se smějí vrátit. Noví obyvatelé prohlašují, že v nejbližší době si hodlají v…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte