V sarajevském divadle

O městě, kde válka ještě snad ani nezačala

Kiseljak je poslední „chorvatské“ město před frontou. Ta začíná tři kilometry za ním, následuje území Srbské republiky Bosna a Hercegovina, Ilidža a Sarajevo. Městečko žije, jako by žádná válka nebyla. Jen návštěvníky Sarajeva a okolních zimních středisek vystřídali vojáci UNPROFORu. A uprchlíci. Ale ti se tu necítí příliš bezpečně, a tak většinou pokračují do Chorvatska nebo ještě dál. Tady také končí chorvatské konvoje ze Splitu a všechna munice, zatímco potraviny a léky se překládají do bílých náklaďáků OSN. Tady končí i Bosna a Hercegovina, nad níž vlají chorvatské vlajky, nikoliv vlajky republiky Bosna a Hercegovina. Tady začíná obklíčení Sarajeva. Jeho obruč je zde široká jen asi dvacet kilometrů, někde ještě méně. Přesto pevně drží už přes půl roku.

Jugoslávie v malém

Přijíždíte do Sarajeva a podle televizních záběrů čekáte tak trochu poušť, která bude připomínat slavonský Vukovar. Přejezd fronty mezi Srby ovládaným předměstím Ilidža a městem samotným si s Vukovarem skutečně v mnohém nezadá. Mrakodrap, v němž sídlily redakce sarajevských novin, je téměř srovnán se zemí. Ale to je všechno. Kromě „strategických budov“, to znamená parlamentu, pošty a několika nejvyšších činžáků, je město relativně netknuté. Je sice mnoho domů, které dostaly větší či menší zásah, ale velmi málo z nich je „neopravitelných“. Tlakové vlny a střepiny vytloukly mnohá okna, ale ta jsou alespoň…

v48.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v48.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte