AIDS

Zákon

AIDS je v ČSFR dosud klasifikován jako jedna z šestatřiceti nakažlivých lidských chorob, na něž se vztahuje trestní zákon.Pokud někdo úmyslně nakazí AIDS jiného člověka, může být odsouzen až na tři roky vězení. Pokud tak učiní z nedbalosti, hrozí mu jeden rok odnětí svobody, nápravné opatření nebo peněžitý trest. Stejný postih se týká například dávivého kašle, moru, neštovic, spály, tuberkolózy, úplavice nebo vztekliny. Ředitelka legislativního odboru ministerstva zdravotnictví JUDr.Ludmila Trnková tvrdí, že „i díky tomuto zákonu se můžeme chlubit faktem, že exploze AIDS u nás nedosáhla tak strašlivých rozměrů jako jinde ve světě“.

Represe horším zlem než AIDS

Při novelizaci československého trestního řádu se uvažovalo o tom, že by pro AIDS a některé další smrtelně nakažlivé choroby mohla být vytvořena samostatná kapitola. Za rozšiřování takových nemocí by pak samozřejmě následoval i vyšší trest - od tří do deseti let. „Nic horšího by se snad nedalo udělat,“ míní bývalý pracovník Generální prokuratury ČSFR JUDr.Jiří Teryngel, který se problematikou AIDS zabýval. (Z GP musel odejít poté, co se zjistilo, že je autorem drastických povídek, inspirovaných vyšetřovacími spisy). "Pokud zůstane samotná represe, je to vždy horší než zlo, proti kterému směřuje. Společnost se tak vzdává možnosti něco regulovat. Novela zákona svou filozofií vychází z převažujícího světového trendu. V téhle souvislosti považuji za velký klad, že byl zrušen…

v45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte