Konec Waldheimova stínu

Rakousko horkým kandidátem do ES

Jak oznámili nedávno v Budapešti ministři zahraničí Polska a Maďarska, v případě, že by česko-slovenský rozvod znamenal zpoždění pro celou visegrádskou trojku, jsou naši sousedé ochotni dojet do Bruselu společně jen ve dvou. Nejzávažnější změna středoevropské politické mapy však přichází - viděno od Seiny - až překvapivě z Vídně. Rakousko, za Kurta Waldheima dlouhodobě postižené diplomatickou slepotou Západu, se totiž díky svému novému prezidentovi Thomasi Klestilovi dostalo na první místo mezi kandidáty plného členství v ES. V Bruselu i ve Vídni se s ním podle všeho počítá už od roku 1995.

Vídeň podle Maastrichtu

Kancléř Franz Vranitzky se při své nedávné návštěvě ve Velké Británii nijak netajil vůlí Vídně vstoupit do evropského vlaku co nejrychleji, s plným přijetím maastrichtských pravidel, a soudě podle reakcí britského tisku, Londýn tuto iniciativu upřímně podporuje. Prezident Thomas Klestil navštívil se stejným požadavkem Francii, kde se rovněž setkal s jednoznačnou podporou. Paříž se po maastrichtském referendu opět intenzívně snaží sama pro sebe definovat nový středoevropský zeměpis. Ještě před Klestilem přijala polskou premiérku, maďarskou delegaci a od Milana Kňažka i Václava Klause si nechala vysvětlit kroniku československého rozvodu. „My se, na rozdíl od Čechů a Maďarů, se Slováky nerozvádíme,“ prohlásila v Paříži Hanna Suchocká. Ale všichni političtí pozorovatelé si…

v44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte