Afghánský syndrom

Rusko a neruské republiky po roce samostatnosti

S blížícím se 9.prosincem, prvním výročím bělověžských rozhovorů o rozpuštění SSSR, se poněkud paradoxně stále zřetelněji projevují příčiny, které k tehdejší „úpravě“ vztahů mezi republikami vedly. Proč paradoxně? Jedním z hlavních důvodů rozhodnutí ruských vůdců o likvidaci SSSR byl fakt, že neruské republiky se zbavily kontroly Moskvy již v létě roku 1990 a od té doby svazová moc působila prakticky pouze v ruských oblastech. Mít hned dvě státní správy na jednom území bylo nejen nefunkční, ale i finančně náročné, a proto ruští vůdci rozumně usoudili, že nečinné svazové struktury za hranicemi Ruska nejsou potřebné a domácí záležitosti zvládnou struktury ruské.Gorbačov se svým Svazem byl odsouzen k zániku a vše ostatní se stalo pouze otázkou času a metody. Jakmile však začala být tato logická konstrukce uváděna do života, nejvyšší představitelé Ruska do ní vnášeli nepříliš logické korektivy: pošilhávali po funkcích, s nimiž si nemohly poradit svazové struktury, především po kontrole nad neruskými republikami bývalého SSSR. Bez ohledu na pochybnou morální stránku takového politického zvratu je možné s úspěchem pochybovat o jeho smyslu. Jak zvrátit vývoj dnes, když už v roce 1990 byl SSSR bezmocný?

Koncepce omezené suverenity

Logické úvahy však nepůsobí na většinu ruských politiků nikterak přesvědčivě. Nesmiřitelní „rudí patrioti“ 24.října na ustavujícím sjezdu Fronty národní…

v44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte