Špatná, nebo žádná dohoda?

V Izraeli roste odpor k jednání se Sýrií

Arabští a izraelští analytici dospěli k vzácnému konsensu: Izrael, ale hlavně arabské země se nemohou skutečně hospodářsky rozvíjet, dokud neuzavřou mír. Druhý, stejně důležitý bod konsensu spočívá v názoru, že v blízké budoucnosti bude reálným nebezpečím pro celý region Írán. CIA a další zpravodajské služby jsou přesvědčeny, že Írán bude mít do 5 let jadernou bombu. Upozorňují i na to, že v žádném jiném koutu světa neprobíhají tak šílené závody ve zbrojení, nikde není taková koncentrace ničivých zbraní jako na Blízkém východě. Čína, Severní Korea, Kazachstán, ale ani Rusko a Ukrajina se nehodlají vzdát velmi lukrativních příjmů plynoucích z prodeje nukleárního arzenálu.Na zbrojení se podílejí i západní demokracie. USA nedávno prodaly Saúdské Arábii desítky supermoderních letounů F-15, verzi, kterou Izrael nemá a pro nedostatek peněz ani nemůže pomyslet na to, že by ji získal. Vzápětí se nechala slyšet Čína: může-li Washington prodávat letadla do Saúdské Arábie, Peking přestane respektovat dohodu o nevyzbrojování Íránu, Pákistánu a Sýrie.

Neodolatelná moc peněz

Po válce v Zálivu se zdálo, že léta tradiční nedůvěry Spojených arabských emirátů vůči Íránu vystřídá éra vzájemného respektování a dobrých obchodů. Líbánky měly krátký život. Írán obsadil ostrov Abú Músa, který po dvacet let spravovaly oba státy společně, a vysloužil si ostré odsouzení Arabskou ligou. Po anexi…

v43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte