Podkarpatské křižovatky

Užhorod hledí na západ, ale kotví na východě

V kolik hodin jede vlak do Volovce? ptám se svou školní ruštinou posunovače na nádraží ve Svalavě. „Ve čtyři hodiny.“ Do poledne je ještě daleko a udivuje mě, že by po mezinárodní trati Praha - Moskva nejel do nejbližší větší zastávky žádný vlak dřív. Před uzavřenou pokladnou se tísní nehybný houf zamračených cestujících. Obracím se se stejnou otázkou na stařenku, stojící stranou. „V pjať časov,“ odpoví rozhodně. Jsem z toho jelen a ptám se dalších. Brzy zjišťuji, že na Podkarpatské Rusi je čas dost nejednoznačným ukazatelem. Oficiální - kyjevský - má oproti našemu hodinový předstih. Lidé ovšem mezi sebou užívají čas středoevropský: „Po našem,“ říkají hrdě, dávajíce najevo svůj odstup vůči východní metropoli. Aby vše nebylo tak jednoduché, lze se setkat i s časem moskevským, posunutým o dvě hodiny dopředu.Výsledkem je dokonalý guláš. Na jízdních řádech se zpravidla uvádí čas kyjevský. Vývěsky na obchodech a restauracích ovšem oznamují otvírací dobu podle libovolného ze tří časů, aniž by upřesňovaly, podle kterého. Lidé si nastavují hodinky zřejmě podle své preference té či oné metropole. Chtějí-li se přesně domluvit, přiloží k sobě ruce s hodinkami a porovnávají vzájemný časový odstup. Další spolehlivou metodou je říkat nikoli „vlak jede ve čtyři“, případně v pět nebo ve tři, nýbrž „vlak jede za tolik a tolik hodin“.

Nemáme a mít nebudeme!

Občas se zdá, jako by zejména…

v43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte