v04.jpg

1992/4

Koupit vydání
v03.jpg Vydání 20.–27. 1. 1992 v05.jpg Vydání 3.–10. 2. 1992
Dopisy
Ještě jednou Slavík Jaromír Zemina Nadace Charty 77 Jiří Pallas Několik přátel mne upozornilo, že debata kolem Nadace Charta 77 sklouzává na úroveň konfliktu Janouch-Pallas. Probral jsem zpět dokumenty, které jsem se snažil publikovat a které byly publikovány, a jsem nucen přiznat, že z pohledu čtenáře čs.tisku se zdá, že jde o konflikt osobní.
Zahraničí
Atentát v Budapešti András Vágvölgyi Den před vánoci, ráno 23.prosince, se někdo pokusil na silnici vedoucí k budapešťskému letišti Ferihegy vyhodit do vzduchu autobus vezoucí židovské vystěhovalce z Ruska. Armáda vede válku jen kvůli svým zájmům Jovan Teokarevič Srbský spisovatel Vuk Draškovič je vůdcem Hnutí srbské obrody. Před nedávnem se ještě projevoval jako extrémní nacionalista, ale od března loňského roku, kdy v Bělehradu proběhly demonstrace proti Miloševičovi, se spisovatel stal především otevřeným nepřítelem srbského komunistického režimu. Prázdné pulty, zpolitizovaná armáda Dimitrij Běloševský Kdo se osobně a nezprostředkovaně setká s dnešní moskevskou realitou, kdo se projde ulicemi, obchody, redakcemi a kdo mluví s místními obyvateli, nabude zvláštního pocitu, že se pohybuje ve snové, neskutečné atmosféře. Staré zlaté časy Martin Hybler Francie má tradici ideologické politiky. A to přinejmenším od osvícenství, určitě od revoluce. Byla tu však patrná i dřív: i francouzská monarchie sama sebe zdůvodňovala daleko teoretičtěji než monarchie jiné. Veřejná výzva k vraždě Ivan Lamper László Tökés, protestantský biskup maďarské národnosti, žijící v rumunském městě Oradea, má být zavražděn. Bosně-Hercegovině hrozí rozdělení Teodor Marjanovič Valná část světové diplomacie (československou nevyjímaje) předpokládala, že mezinárodní uznání některé z bývalých jugoslávských republik povede v této části Balkánu k ještě prudším bojům.
Kultura
J.P.Stern: Proroctví jako teror J.P. Stern Významný znalec německé literatury, historie a filozofie, kritik a literární vědec Josef Petr Stern patřil k těm, jejichž osud i dílo byly spjaty se středoevropským regionem.
Komentáře
Žijeme v legendární době Jiří Kabele Politici se strefují do novinářů, kteří jim to s velkou chutí vracejí. Ne-politici a ne-novináři bez zábran stírají politiky a novináře. Rizika privatizace Jan Macháček Obloha nad kupónovou privatizací v posledních dnech poněkud ztemněla. Je situace opravdu vážná, nebo propadáme panice a hysterii? Keltská devoluce Benjamin Kuras Utekajme, už ide! Milan J. Žitný Minulý týždeň sa v Prahe odohrala vzácna a neočakávaná udalosť. Po niekoľkých mesiacoch navštívili Federálne zhromaždenie jeho dvaja poslanci za HZDS - Vladimír Mečiar a Milan Kňažko. Bez zájmu veřejnosti Jaroslav Spurný V úterý 14.ledna začalo u vyššího vojenského soudu v Táboře hlavní líčení s bývalým federálním ministrem vnitra Františkem Kinclem, jeho prvním náměstkem Alojzem Lorencem a náčelníkem druhé správy StB Karlem Vykypělem.
Ekonomika
Komárek v New York Times Ivan Svítek Před čtrnácti dny uveřejnil deník New York Times pod titulkem "Ekonomická šoková terapie ohrožuje pacienty" (Economic Shock Therapy Endangers the Patients) článek, v němž čs.prognostik Valtr Komárek napadá tzv. šokovou terapii, která má zreformovat československou ekonomiku. Zahraniční kapitál a privatizace Jan Macháček V minulém čísle jsme uvedli první část stručného výtahu z debatního večera o kupónové privatizaci, kterého se zúčastnili přední akademičtí odborníci i zástupci všech tří vlád. Dnes přinášíme druhou část, týkající se především zahraničního kapitálu. Klondike Ivan Lamper, Vladimír Mlynář Už dva roky se v Československu mluví o konverzi. Prezident Havel i ministr zahraničí Dienstbier často opakují, že jsme rozhodnuti skoncovat se zbrojními dodávkami podezřelým režimům a do konfliktních oblastí.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte