v05.jpg

1992/5

Koupit vydání
v04.jpg Vydání 27. 1. – 3. 2. 1992 v06.jpg Vydání 10.–17. 2. 1992
Zahraničí
Konflikt v Jeruzalémě Teddy Kollek Teddy Kollek - nar.1911 u Budapešti, vyrůstal ve Vídni, 1935 emigroval do Palestiny. Ve 40.letech pracoval pro politické oddělení Jewish Agency, z Istanbulu udržoval spojení s Židy v Polsku, Maďarsku a na Slovensku, v Káhiře a v New Yorku sháněl zbraně pro Haganu. George Bush a New Hampshire Tomáš Bridle Jednou z mnoha zvláštností americké politiky je nepřiměřený význam státu New Hampshire v procesu volby prezidenta Spojených států. New Hampshire je malý stát v nejsevernější části Nové Anglie. Evropský nástup islámu Benjamin Kuras Militantní islám je v posledním desetiletí na postupu. Nepočetné a vratké demokracie na okrajích islámského světa kousek po kousku ustupují náporu svých fundamentálních politických sil. Máme společné, ale řešitelné problémy István Lékó Někteří českoslovenští politici zastávají názor, že pro nás by byla lepší individuální cesta než spolupráce visegrádských států. Jak se na tento problém dívá maďarská diplomacie?
Diskuse
Bomba Velkého metaře Milan Hulík Spor o zveřejnění nebo nezveřejnění spolupracovníků StB přestává mít smysl. Seznamy jmen kolují po celé republice a rozšiřují se rychleji než samizdaty v totalitě.
Komentáře
Praha až po Budapešti Zbyněk Petráček Šťuka v rybníku Milan J. Žitný Dlhodobo a nebezpečne doľava nachýlená politická hojdačka na Slovensku dostala v nedávných dňoch významný impulz z pravej strany. Evropa se brání Petr Janyška Nic není v Evropě, jak bývalo. Padl nejen jaltský systém, fixující rozdělení Starého světa mezi dva nepřátele na život a na smrt, padl i systém versailleský, jak jej zrodila 1.válka.
Téma
Vysoká politika Jan Brabec "Jsem zděšen obsahem posledního výtisku Týdeníku Politika č.36. V době, kdy jsem s vámi navázal spolupráci, zdaleka neobsahoval podobné útoky proti národnostním skupinám, konkrétně proti Židům. (...) Obsah posledních vydání naplňuje stejnou skutkovou podstatu trestného činu, za jaký byl v Norimberku odsouzen Julius Streicher k trestu smrti a popraven. Za těchto okolností jsem povinen naši spolupráci přerušit."
Ekonomika
Tři uzly na kupónové privatizaci Jan Mládek, Zdeněk Bláha, Oldřich Kýn, Michal Mejstřík Kritici kupónové privatizace se dnes často zabývají nepodstatnými detaily a unikají jim věci zásadní. Chtěli bychom se proto soustředit na tři klíčové body, které budou pro průběh celého experimentu rozhodující a které podle našeho názoru nejsou uspokojivě dořešeny. Obchody za babku Vladislav Krásný Útočná reklama se denně snaží občana přesvědčit, že je bezradným prosťáčkem, který neumí posoudit, zda je výhodnější koupit akcie Smíchovského pivovaru a karlovarské porcelánky, nebo zadluženého státního statku. A zabírá to.
Domov
Nejlepší kšefty Jaroslav Spurný Ve čtvrtek v deset hodin dopoledne mě vyzvedl na předem domluveném místě muž ve žluté ladě. Asi hodinu jsme mlčky jezdili křížem krážem po pražských ulicích. Řidič několikrát zaparkoval, chvíli počkal a zase se rozjel. O půl dvanácté zastavil před jedním bistrem na Jižním Městě.
Kultura
Cesta kolem světa za osmdesát let Lubomír Martínek, Marie-Noel Petropavlovski "Proto tvrdím, že je to dobře, že nás pozavírali. Vážně i to mi připadá užitečné. Především jsem už nemohl dál škodit. Kdybych zůstal na svobodě, možná bych nadále vězel v přesvědčení, že se podílím na správné věci."
Dopisy
Jiné jméno Jiřina Urbanová Profesionálové nastupují Václav Burian Zdá se mně, že Benjamin Kuras si ve druhém letošním čísle Respektu zjednodušil situaci. Příjemnější než polemizovat se skutečným protivníkem je vytvořit si obraz hlupáka a vložit mu do úst slova, se kterými pak chceme polemizovat.
Rozhovory
Musíme držet spolu Petr Janyška Vztahy mezi našimi zeměmi jsou dobré, dokonce bych řekl velmi dobré. Otázky, které je třeba řešit, tu samozřejmě jsou a budou, tomu se mezi sousedy neubráníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte