Cílem je Trebinje

Černá Hora může ovlivnit válku

Z celé války v Bosně a Hercegovině k sobě přitahuje největší pozornost obklíčené Sarajevo. Ve skutečnosti však tvoří spíše jen nesmírně tragickou kulisu celého děje. Pro další vývoj mají větší význam oblasti, kde jsou soustředěny největší síly místních Srbů a Chorvatů. To je realita země, v níž se střetají mocenské ambice Srbska a Chorvatska, zatímco Muslimové jsou z velké části pouze trpícími statisty.Srbským silám, shromážděným v severní Bosně, se v červenci rozsáhlou ofenzívou podařilo prorazit koridor, kterým mohou dodávat do západních oblastí benzín a střelivo, což umožňuje radikálním srbským vůdcům dále úspěšně pokračovat ve válce. Naopak Chorvati už od června úspěšně postupují na jihu v Hercegovině. Síly místní Chorvatské rady obrany zde operují v součinnosti s chorvatskou armádou, bojující v oblasti Dubrovníku. Jejich společným cílem je Trebinje, městečko blízko hranice s Černou Horou a hl avní srbská základna v Hercegovině.

Základna proti Dubrovníku

Trebinje na první pohled ničím neupoutá. Je však zajímavé silnou tradicí středověkého junáctví, které velí postavit se nepříteli a „nikoho přitom neživit“. Tato tradice je dodnes podpírána partyzánskou minulostí mnohých obyvatel. Partyzánská aktivita v letech druhé světové války přinesla do místní atmosféry ještě jeden rys - vyhraněné jugoslávské cítění.Loni se v Trebinje objevilo množství černohorských dobrovolníků a záložníků, kteří…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte