Pohrobek federace

Gabčíkovo: ČSFR žehná slovensko-maďarskému sporu

Náhoda tomu chtěla, že harmonogram rozpadu Československa se kryje s harmonogramem dokončení vodního díla Gabčíkovo. Náhodný už ale rozhodně není spěch, s nímž Slovensko ke stavbě přistupuje. Přírodní předpoklady - nízký stav vody na podzim a v zimě jako nezbytná podmínka přehrazení Dunaje - se snoubí s politickým kalkulem. V úloze příslovečné „české pojišťovny“ tu vystupuje na mezinárodně právní rovině pojišťovna federální: Československo zaštiťuje projekt, jehož výsledek dnes již nemůže ovlivnit.Podíl na dnešním neblahém stavu mají vlády v Praze i v Budapešti, které se tak dlouho nedokázaly dohodnout na kompromisu, až se jim předmět sporu vymkl z rukou. Nynější premiér Stráský sice v odpovědi na dopis svého maďarského kolegy prohlásil, že by eventuálně souhlasil s řešením sporu před Mezinárodním soudním dvorem v Haagu, ale takové výroky se berou v Bratislavě se shovívavou rezervou. Koneckonců i Stráského příslib Józsefu Antallovi, že se věcí bude do konce srpna zabývat jeho kabinet, se jaksi vytratil. A i kdyby se nějakým zázrakem v Haagu začalo jednat, než se úředníci rozhoupou, změní se jak koryto Dunaje, tak subjekty mezinárodního práva.

Neviem, ale poviem

Ve čtvrtek dodala první gabčíkovská turbína proud do rozvodné sítě. Taková zpráva působí především psychologicky. Slovenský občan si představí patnáct prostavěných let, miliardy spolykaných korun, desítky…

v36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte