Válka chudých

Kořeny somálské tragedie

Somálský konflikt, občanská válka na pozadí hladomoru, krutější a drastičtější než boje v bývalé Jugoslávii, dosud neupoutal dostatečnou pozornost mezinárodního společenství. Přitom podle současných odhadů živoří přes dva milióny Somálců v uprchlických táborech v sousedních zemích a další tisíce riskovaly útěk na lodích. Tato cesta, často draze zaplacená kapitánům, však přinesla jen nové ztráty na životech: lidé umírali hladem a žízní již na palubách a mnozí se utopili, když cílové země nepovolily lodím přistát a oni se odhodlali ke břehu doplavat.Rada bezpečnosti OSN se až po opakované žádosti Butruse Butruse-Ghálího rozhodla vyslat do Somálska mírový sbor o síle 500 mužů, který má zajistit ochranu dodávkám humanitární pomoci. Podle Mohammeda Sahnouna, zástupce OSN v Somálsku, jsou největším problémem této země zbraně. I omezené zdroje pomoci ze světa jsou násilně zabavovány přímo na cestě z letiště po zuby ozbrojenými gangy. Pouze pod ochranou vojáků OSN bude moci Evropské společenství splnit svůj závazek: dodat 10.000 tun okamžité potravinové pomoci a další nepotravinovou pomoc v hodnotě 2.9 miliónu liber. Kde je však příčina násilí a hladu v Somálsku?

Sen o Velkém Somálsku

Somálsko vzniklo jako samostatný stát v roce 1960 spojením dvou bývalých kolonií: Britského a Italského Somálska. Přibližně třetina všech Somálců se však nalézá mimo území svého státu, zejména v Ogadenu na východě Etiopie, na…

v33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte