Napětí ve Společenství nezávislých států i ve všech útvarech, které ho tvoří, každým dnem vzrůstá. Nejde přitom zdaleka jen o obyvatelstvo, nespokojené s dopadem cenové liberalizace. Stále výrazněji se vyhrocuje střet mocenských ambicí jednotlivých států. A velmi nebezpečná je skutečnost, že se jako jeho nástroj používají ozbrojené síly.

Ekonomika bídy

Cenová liberalizace vyvolala mezi obyvatelstvem šok a paniku. Tím spíše, že byla v tradicích „politické ekonomie socialismu“ direktivně nařízená a že v řadě případů naprosto neodpovídala reálným možnostem a podmínkám. B.Jelcin v Petrohradě konstatoval, že privatizace (do níž se s pozoruhodnou lehkostí zapojila stínová ekonomika) spolu s uvolněnými cenami způsobily ve společnosti neočekávané pochody a že je jich často zneužíváno. A to nejen čistě politicky, s cílem destabilizovat situaci, ale i k promývání nečistých peněz. Některá města byla nucena vytvořit si vlastní systém sociálních opatření, jež by zabránila další pauperizaci nejslabších vrstev. Což zase vede k rostoucí nedůvěře ve smysl reforem i k obviňování Jelcina ze „zrady demokracie“. Výhradami vůči reformám i vůči Jelcinovi osobně se netají ani petrohradský primátor Anatolij Sobčak. Taková atmosféra pak vede ruského prezidenta k často velmi populistickým výrokům. V jistém smyslu mají jeho kritikové pravdu, zapomínají však, že Jelcin není žádným teoretikem ekonomické reformy, ale jejím realizátorem, ničím…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte