Čekání na většinový systém

Čtyři návrhy do diskuse o volebním zákonu

V Respektu č. 25 psal Jiří Kabele o potřebě většinového volebního systému. Jakkoliv má pravdu, je krajně nepravděpodobné, že se dnešní Česká národní rada k tak radikální změně volebního zákona odhodlá. Naději na úspěch by však mohla mít alespoň reforma dosavadního volebního zákona.

Iluze poměrného systému

Odpůrci většinového systému obvykle tvrdí, že by měl na českou politickou scénu zhoubný a rozkladný účinek. Místní stranické organizace by totiž prý ve snaze získat podporu kandidovaly „buřiče a křiklouny“. Tyto argumenty ovšem zapomínají, že samotný volební zákon není dostatečným garantem pro kvalitní výběr kandidátů. Otázku, zda o jednotlivých kandidátech rozhoduje stranické centrum nebo místní organizace, totiž nelze zaměňovat s otázkou volebních systémů. Ve skutečnosti neexistuje rozumný důvod pro to, aby místní stranické organizace nominovaly jiné kandidáty do voleb podle většinového systému a jiné do voleb podle poměrného.Většinový systém navíc zpravidla preferuje osobnosti jen o málo víc než poměrný. Například ve Velké Británii. kde má dlouholetou tradici, v praxi nakonec stejně rozhoduje o kandidátovi strana. Na ní totiž fakticky záleží výběr volebního okrsku. Může kandidáta postavit v „safe-seat“ - obvodu, kde je zvolení jisté, nebo v „marginal constituency“, kde je vítězství nejisté, či v okrsku, kde je tradičně silná opozice. Kandidát je tedy mnohem víc…

v29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 14 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 14 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte