Venkov má strach

„Lidi u nás jsou zralí akorát na zarovnání do škarpy.“

"Ať drží hubu a orá brázdu. Za komunistů jsem se měl líp."V našem státě jeden zemědělec uživí 27 lidí, v západním Německu 65, v USA 120. V Československu na jednoho technickohospodářského pracovníka připadá kolem pětadvaceti hektarů půdy. Ve světě tato kategorie neexistuje. V Holandsku je v zemědělství zaměstnáno kolem 4% z celkového počtu obyvatel, v USA do 3%, u nás dvanáct. Průměrná výměra zemědělského podniku v ČSFR je přes 2.000 hektarů, v USA přes 36O hektarů, v Německu 16, v Holandsku 15, v Itálii 7,5.Volání po záchraně družstevnictví v socialistické podobě je demagogie, kterou rychle vyvracejí konkrétní čísla. Ta se však v Rudém právu, Venkovu nebo Špíglu - v novinách, které jsou na venkově nejčtenější, často neobjevují.Transformační zákon vytváří podmínky proto, aby se zemědělská výroba stala efektivnější. Vyžaduje ovšem respekt k soukromému majetku, naprosto zásadním způsobem mění vztahy uvnitř družstva a na vesnici vůbec. V lidech, desítky let zvyklých na jistotu, se pod tlakem změn probouzí panický strach, pocit vykolejení.

S našimi lidmi nejde hnout

Moderní vila na konci úhledné vsi na Vysočině, za plechovou bránou prostorný dvůr. Starý muž nad kádí míchá krmení pro dobytek, žena se lopotí u hromady osení, hospodář má hlavu mezi lopatkami secího stroje: "Jediná cesta, jak z toho ven, je vzít samopal a všechny tam nahoře postřílet. Takovej bordel, jaký je…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte