Šance občanské demokracie

Volby: zatěžkávací zkouška

Mezi politickou myšlenkou a jejím uskutečněním zeje v demokracii prostor nicoty. Přemosťuje jej pouze úspěch v soutěži o podporu veřejnosti s jinými politickými myšlenkami a nápady. Proto nemůžeme od politiků čekat, že budou zdůrazňovat své osobní nedostatky a nevýhody vlastních programů, aby mohli lépe poukázat na přednosti svých protivníků. Naopak je přirozené, že se inspirují silnými myšlenkami svých konkurentů, aby je připravili o jejich trumfy. Není ani nutné politikům zazlívat chladné kalkulování s možnými reakcemi protivníka a odvážné sázky na budoucnost. Hodnotit legitimitu politických taktik a nátlakových manévrů měřítky morálky každodenního života by bylo stejně pošetilé jako odsuzovat bodyčekování v hokeji, protože se tak slušný člověk nechová v tramvaji. Moralistický únik od skutečnosti bohužel často olupuje veřejnost i novináře o schopnost rozlišovat, co je ve volebním boji ještě fair play a co už je rána pod pás.

Velké a malé strany

Lidovci (KDU-ČSL) se postupně přejmenovávají na KDU a přisvojují si tak značku původní koalice s KDS. Tento manévr je žádostí o větší podporu západních křesťansko-demokratických stran a zároveň i rozchodem s křesťansko-sociální tradicí. Člověka přirozeně napadne otázka, proč mají vedle sebe existovat dvě de facto stejné strany, KDS a KDU-ČSL, anebo třeba také ODA a ODS.Vysvětlovat svou existenci musejí ovšem strany menší. Kdo má voličstvo s…

v17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte