Případ Muroň

Korupční skandál na ministerstvu pro privatizaci

Začátkem ledna letošního roku přijeli na zámek ve Lnářích, kde se rozhodovalo o privatizačních projektech, dva muži: Miroslav Velát, člen představenstva Investičního klubu a.s. České Budějovice a Milan Teplý, ředitel Jihočeských mlékáren.Podle policejního protokolu odešel M.Velát do budovy a za chvíli se vrátil s náměstkem českého ministra pro privatizaci Jaroslavem Muroněm. Všichni tři se zavřeli v zaparkovaném automobilu. Následující minuty, které spolu strávili, jsou zahaleny tajemstvím. Nicméně právě ony dnes tvoří základ nejčerstvějšího politického skandálu - „aféry Muroň“.První informace pronikly na veřejnost minulý týden v pátek, kdy na tiskové konferenci Občanské demokratické aliance ministr Tomáš Ježek oznámil, že svému náměstku J.Muroňovi pozastavil výkon funkce. „Pan Muroň byl vyslýchán jako svědek v souvislosti s trestním stíháním osoby, která mu v lednu tohoto roku nabídla úplatek. Pan náměstek tento případ neohlásil. Pokud by se taková věc týkala běžného občana, mohli bychom nad tím mávnout rukou,“ řekl ministr Ježek.

Jedenáct konkurenčních projektů

Celý příběh se točí kolem privatizace Jihočeských mlékáren, velkého podniku o šesti závodech, který se minulý rok stal akciovou společností. Ačkoliv hospodářská situace firmy není zdaleka růžová (na splacení investičních úvěrů bude letos potřeba vytvořit zisk 135 miliónů korun), je o její privatizaci značný zájem. Na…

v17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte