Příliš samostatná Ukrajina

Nepodložené sebevědomí kyjevské vlády a opozice

Ukrajina je po sedmdesáti letech znovu nezávislá, ale zdá se, že chce být nezávislejší, než si za současné situace může dovolit. Obratný pragmatik prezident Leonid Kravčuk získává další a další body podporou všech kroků, které by mohly, ať skutečně či alespoň na pohled, posílit samostatnost země. Přesto prohrál několik důležitých kol se svým největším rivalem - ruským prezidentem Borisem Jelcinem.Ukrajina by jistě velmi ráda zpochybnila proklamované „absolutní“ nástupnictví Ruska po SSSR, ale pozice Ruska zůstává v mnoha oblastech natolik dominantní, že mezinárodní přijetí této skutečnosti je již nezměnitelné. Ukrajina dosud nemá ani jedinou mezistátní smlouvou zajištěnu svrchovanost nad celým svým územím, které je nejrozsáhlejší v její historii a v několika případech bylo získáno akty nepříliš odpovídajícími mezinárodnímu právu. Jedinou garancí v tomto směru jsou vratké záruky vyplývající z členství v KBSE.

Jaderná licitace

Nejasnosti v novotvaru Svazu nezávislých států se nejvíce projevují ve vojenství. Armáda a ozbrojené síly jsou totiž posledním kapitálem, který po sobě SSSR zanechal. V něm jsou uloženy stovky miliard, které se nyní všechny mocnější státy SNS snaží licitací se Západem dostat alespoň částečně zpátky. Logika tohoto obchodu je jasná: Chcete, abychom odzbrojili? Zaplaťte. Chcete, abychom neprodali jadernou technologii teroristickým státům?…

v15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte