Kniežatá zloby v Praze

Prokuratura: Obraťte se na policii. Policie: Obraťte se na prokuraturu

Někdy v polovině minulého roku vydalo bratislavské soukromé nakladatelství Agres nákladem 10.000 výtisků publikaci „Kniežatá zloby“. Pod tímto názvem se skrývá překlad klasické antisemitské brožury, známé jako „Protokoly ze zasedání sionských mudrců“, která byla sepsána začátkem století na popud tehdejší carské ochranky. Po delším váhání zahájila bratislavská prokuratura vyšetřování pro podezření ze spáchání trestného činu podpory a propagace fašismu (par.260 tr.zák). V současné době je za vydání „Kniežat zloby“, brožurky s podobným obsahem nazvané „Genéza sionizmu“ a za články publikované v periodiku „Hlas Slovenska“ téhož vydavatelství Agres, trestně stíhán jeho majitel dr.Martin Šavel.

„Neznámý pachatel“

Bratislavská prokuratura prodej „Kniežat zloby“ a „Genéze sionizmu“ zakázala a vyzvala M.Šavela, aby zbytek nákladu odevzdal. Nakladatel úředníkům prokuratury tvrdil, že „zbytek, asi 300 výtisků, rozdal neznámým osobám“. Lhal. Brzy nato bylo na oslavách vzniku „Slovenského štátu“ zabaveno 1497, na knižním veletrhu v Olomouci pak 939 kusů. Další se objevují v Praze.V hlavním městě se při prodeji publikací Agresu angažují lidé kolem „Týdeníku Politika“. Martin Šavel je totiž blízkým spolupracovníkem pražských vydavatelů tohoto časopisu, Josefa Tomáše a Jaroslava Voříška, kteří se nijak netají svým antisemitismem v podstatě nacistického kalibru …

v15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte