Křivá přísaha

Britská komise pro masmedia říká: poslanec Kavan lhal

Výnos Broadcasting Complaints Commission (BCC) usvědčil poslance Jana Kavana minulý týden z křivopřísežnictví. To je v anglickém právním systému, založeném na presumpci věrohodnosti, vážný a nepromlčitelný zločin, na který se podle okolností může vztahovat trest až několika let vězení. Trvalým občanským důsledkem křivopřísežnictví pak je, že člověku, který ve veřejném sporu jednou pod přísahou lhal, už nikdy nikdo nevěří.Výrokem BCC končí aféra Kavan, která se v čs.politickém životě táhne bezmála rok. Definitivní konec si ovšem žádá publikování dostupných fakt, aby si veřejnost mohla sama udělat obraz o celé věci.Britští novináři s pomocí šéfredaktora Respektu Ivana Lampera shromáždili po roční podrobné práci spoustu informací. Všechny se zakládají na právně ověřených dokumentech.

Nejdůležitější lež

„Oni (BCC, pozn.red.) pouze tvrdí, že v rozhodnutí, které publikovali v roce 1985, řekli, že ve voze nebyla žádná jména a adresy, a nyní tento výrok revokují s tím, že tam jistá jména a adresy byly. Nic méně, nic více,“ řekl Jan Kavan v pátečním vydání deníku ČsT. Prohlášení komise však říká mnohem víc:1. Strany podávající stížnost (tj. Jan Kavan a Palach Press) před Komisí zamlčely rozhodující informace.2. Předložením stížnosti pan Kavan oklamal Komisi, ať už z jakýchkoli důvodů.3. Komise neshledává, že by další vyšetřování stížnosti pana Kavana posloužilo nějakému užitečnému…

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte