Novoroční oslavy v Moskvě, Petěrburgu a dalších městech Ruské federace byly pro průměrné rodiny záležitostí spíš stresující než nákladnou. Skromné zásoby zboží se na pulty obchodů dostávaly jen stěží a problémem se stala dokonce základní potravina - chléb. Vedle chronického nedostatku panují obavy z liberalizace cen. Rusko na ní trvalo od samého počátku, zatímco na Ukrajině a v Bělorusku vyvolávala ostrá protiopatření, nakonec se však prosadila. V případě prodlení by totiž vypukla nejenom válka cen, ale i nekontrolovatelné „přesypávání“ chudičkého zbožního koše, z něhož by nejvíce profitovala především všudypřítomná stínová ekonomika.

Podle některých prognóz dosáhne letošní míra inflace 650 i více procent a ceny dostoupí závratné výše, aniž by se však v obchodech objevilo zboží. Zvýšení platů o 90% (v praxi častěji nahrazované zvýšením o pouhých 30%, což podnikům umožňuje, aby nepropouštěly své zaměstnance a tak brzdily, byť uměle, růst nezaměstnanosti), stanovení minimálních mezd a důchodů na 340 rublů a další sociální opatření, včetně téměř dvojnásobného zvýšení platů vojáků z povolání, má v této situaci spíše morální či psychologický, nikoli reálný smysl.

Počet nezaměstnaných nyní v samotném Rusku dosahuje 2,5 miliónů osob v produktivním věku a podle střízlivých prognóz se má v letošním roce zvýšit čtyř až pětinásobně. To vše jsou tedy skutečnosti, které dostalo do vínku Společenství nezávislých států (SNS) a ovšem Rusko, jež se postavilo do jejich…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte