Dva roky po „sametové revoluci“ lze říci, že Václav Havel měl se svým sloganem o návratu dějin bohužel pravdu: historie, ta mrcha, je tu. Publikum, znechucené dlouhodobým nuceným pobytem v komunistickém bezčasí, její návrat zpočátku nadšeně vítalo. Brzy se dostavily signály, že takový comeback není zadarmo a že bude možná mnohem bolestnější než dosavadní sterilní vzduchoprázdno.

Uzlové body

V „návratu dějin“ nejde jen o problém pouze československý, ale celoevropský, popřípadě planetární. Všechny tradiční entity, ať už mají povahu státní, kulturní, religiózní či etnickou, jsou s ním dnes, byť v různých podobách a v různé míře, konfrontovány. Tedy nejen státy, ale i náboženské pospolitosti a samozřejmě národy jsou v současné době s větší či menší naléhavostí nuceny se s „návratem dějin“ nějak vypořádat.

Československé (či české a slovenské) dění je pouze jedním, pravda dosti bouřlivým, případem této konfigurace, která vyvolává jevy na první pohled tak vzdálené, jako jsou krize politické legitimity ve Francii, nástup islámských fundamentalistů v Alžírsku, rozpad Sovětského svazu pod vlnou nacionalismů, série krvavých nepokojů v afrických zemích apod. Návrat dějin znamená totiž pro všechny zúčastněné nelítostnou konfrontaci s vlastním dědictvím včetně jeho nevábných tradic: násilí, zpupnosti a pohrdání druhým. Navíc k němu dochází v situaci, kdy se hroutí dosavadní jazykový a myšlenkový systém dějinného výkladu.

V souvislosti s…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte