Ve středu 6.2. byl z vazby propuštěn generál Alojz Lorenc, bývalý I.náměstek FMV, člověk, o jehož roli v minulém režimu se dodnes diskutuje. O den později, ve čtvrtek, byl v Bratislavě opět zatčen.

Během této doby se nám podařilo s ním navázat kontakt a položit mu dvě otázky:

Stále existují dohady o vaší úloze v událostech kolem 17.listopadu a o skartaci materiálů StB, ke kterým jste dal rozkaz. Nebylo by lepší, kdybyste konečně promluvil?

Nechápu, proč se z mého případu dělá taková senzace. Celá společnost měla přece komunismu už dost. I příslušníci StB nebyli s Jakešem spokojeni. Národ se konečně rozhodl vzít vývoj do svých rukou. Já o celé té době mluvím naprosto otevřeně a očekávám, že budu moci vypovídat i před vyšetřovací komisí 17.listopadu.

Víte, že vojenská prokuratura se odvolala proti vašemu propuštění z důvodu porušení zákona? Co říkáte na to, že můžete být opět zatčen?

Podívejte se, já mám tři děti a spoustu osobních problémů. Za chvíli mi jede autobus do Bratislavy. O žádném odvolání nevím, nezajímá mě to.

Pokusme se podívat na „otevřenost“ pana Lorence z jiné strany. Jako I.náměstek ministra vnitra vydal v prosinci 1989 všem náčelníkům StB rozkaz k likvidaci „materiálů, jež by měly vzhledem k současnému politickému uspořádání kompromitující charakter“. Likvidována byla dokumentace o tajných spolupracovnících, kontrarozvědce, ale i vyšetřovací spisy. Osmého prosince vydal rozkaz,…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte