SVAZ JE MRTEV, AŤ ŽIJE SVAZ

Slovanské společenství zůstává otevřené

Sovětský svaz fakticky zemřel 8.prosince. Toho dne představitelé tří největších slovanských republik podepsali dohodu o Společenství nezávislých států a vyzvali další republiky (a dokonce i mimosvazové státy), aby se k tomuto Společenství připojily. Nepomohla ani novoogarjovská setkání, na nichž se Gorbačov úporně a tvrdošíjně pokoušel vylíčit imperiální neduhy Svazu založením nového, tentokrát konfederativního impéria. Lze- li stručně charakterizovat Gorbačovovu činnost v posledních měsících, zdá se, že v něm převládla posedlost ideou jednotného státu, bez ohledu na zřetelné a spíše vzrůstající odstředivé tendence. Jako by si neuvědomoval, že státy a národy, které budou tak jako tak nuceny vzájemně spolupracovat, potřebují jistý čas k tomu, aby si odpočinuly od násilím vnuceného bratrství.

Otevřenost Společenství

Razance, s níž odpovědělo ukrajinské referendum na kardinální otázku po samostatnosti a svrchovanosti, postavila Borise Jelcina před závažné rozhodnutí. Možnost, že by Ukrajina zřejmě navždy opustila ostatní republiky, mu však zároveň nabídla řešení přijatelné pro nejbližší budoucnost: je třeba za každou cenu uchovat alespoň kostru budoucího svazku, neboť v opačném případě bude nezbytným důsledkem další tříštění. Společenství, jež bylo takto „z hodiny na hodinu“ založeno, poskytuje alespoň náznak manévrovacího prostoru pro ty, kteří se obávají nekonečného dělení…

v50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte